Žieminiai kviečiai jautrūs Fusarium sukėlėjams

2017.07.23

Žieminių kviečių pasėlių būklė džiugina, tačiau labiau įsižiūrėjus pasidaro neramu, nes matyti daug fuzariozės pažeistų augalų. Žieminiai kviečiai jautrūs Fusarium sukelėjams žydėjimo tarpsniu, ypač susidarius palankioms meteorologinėms sąlygoms. Fusarium plitimui palankios sąlygos, kai žydėjimo metu vyrauja drėgni orai, o šiais metais birželio mėnesį kritulių kiekis Lietuvoje buvo 0,7 - 2,1 SKN (standartinė klimato norma), saulė spindėjo trumpiau 23 - 61 val., vyravo vėjuoti orai, fusarium plitimui buvo palankios sąlygos.  

Mes dažnai sakome, kad augalininkystės versle neturėtų būti naudojamas žodis "jei". Kalbėti apie priešsėlius, žemės dirbimą, veisles reikia dar iki sėjos. Jei veislė jautri ligoms, priešsėlis - infekcijos šaltinis, o žemės dirbimas neišsprendžia augalinių liekanų problemos, belieka tikėtis, kad padės augalų apsaugos priemonės. Tačiau efektyvių fungicidų prieš Fusarium nėra, tai mattyti ir iš video, parodyti pasėliai purkšti teoriškai labai efektyviais fungicidais. Mokslininkų teigimu, maksimalus šiuolaikinių fungicidų efektyvumas slopinant matomus Fusarium simptomus - 60 - 70 proc. Ūkininkai sako, kad fungicidai pagal efektyvumą, kažkur tarp "penketukininko ir dešimtukininko", tai reiškia, kad negali užtikrinti stabilaus rezultato. Jei metai Fusarium plitimui nepalankūs - bus gerai, bet jei palankūs - ligos neišvengti.
Paanalizuokim ligos plitimo sąlygas: teigiama, kad 20 proc. Fusarium plitimą lemia priešsėlis, 20 proc. - augalinės liekanos, 15 proc. - nesubalansuotas tręšimas, 10 proc. - veislės jautrumas, 10 proc. - azoto perteklius, po 5 proc. tenka priešsėlio priešsėliui, sėjos laikui, sėklų normai, organinių trąšų naudojimui, 3 proc. - derliaus nuėmimas, 2 proc. - grūdų sandėliavimas. Matome, kad daugiausiai prie ligos plitimo prisideda priešsėlis, augalinės liekanos ir nesubalansuotas tręšimas. Jei visi šie trys veiksniai susideda - gero nelauk. Kaip išeiti iš šio uždaro rato? Nuėmus derlių, pirmiausiai augalines liekanas reikia apipurkšti Ruinex ir Azofix deriniu, o šiais metais matydami didelį ligos paplitimą rekomenduojame pridėti ir Bactoforce, ypač atsėliuojant. Greita augalinių liekanų mineralizacija sumažins Fusarium patogenų populiaciją dirvožemyje. Po apipurškimo turėtų sekti seklus žemės purenimas, o vėliau numatytas dirbimas. Jei dėl įtempto darbų grafiko nepavyks išpurkšti preparatų nuėmus derlių, juos būtinai reikės išpurkšti prieš sėją arba po sėjos derinyje su herbicidais. Tuomet kiekvienu atveju reikės tartis su konsultantais ir parinkti tinkamiausią biologinių preparatų derinį.

Atgal

UAB BIOENERGY LT                                                              
Staniūnų g. 83, Panevėžys 36151
Bankas: AB bankas "Swedbank"
Į.k.:302956352
PVM: 100007429419
a/s LT027300010134086612
Banko kodas: 73000

Noriu gauti naujienas !