Teigiamas humuso balansas dirvožemyje jau įmanomas

2017.07.24

Žieminių rapsų pasėliuose matome baltojo puvinio židinių. Šiemet sąlygos šios ligos plitimui labai geros, ūkininkai sako, kad net fungicidai nelabai gelbėjo. Kai kurie pastebėjo, kad naudojant mišrią augalų apsaugos sistemą, sekėsi geriau. Kodėl rekomenduojama diegti mišrią augalų priežiūros technologiją? Kai kurie dirvožemyje gyvenantys mikroorganizmai turi antibiotinių savybių ir jų savybes reikia išnaudoti prieš grybines augalų ligas. Šiuo pagrindu Bioenergy sukūrė keletą biologinių preparatų. Nuėmus derlių vienu svarbiausių preparatų ūkiuose turėtų tapti Ruinex. 

Tai biologiškai aktyvių medžiagų generatorius. Fermentai ir kitos medžiagos, išsiskiriančios panaudojus Ruinex, ne tik aktyviai ardo augalines liekanas, bet taip pat prisideda prie augalų imuninės sistemos stiprinimo. Panaudojus Ruinex, pagerėja dirvožemio savybės ir, savaime suprantama, augalų produktyvumas. Tyrimais nustatyta, kad panaudojus Ruinex derinyje su Azofix pavasarį, nuėmus derlių ražienų skutimui reikėjo 34 proc. mažiau degalų, o arimui – 14 proc. Ruinex derinį su Azofix nuėmus derlių verta naudoti ir dėl to, kad pagreitėja ražienų mineralizacija ir dirvožemyje kaupiasi azotas.  Kai ūkininkai paklausia, iš kur gauti pinigų trąšoms, atsakome klausimu į klausimą - ore yra daug azoto, kodėl jo nenaudojate gamyboje? Azotą iš oro fiksuojančios bakterijos (Azofix) „įdarbinamos“ išpurškiant jas ant ražienų, šios bakterijos ne tik aprūpins azotu mikroorganizmus, dalyvaujančius augalinių liekanų mineralizacijos procese, bet dar sukaups iki 30 kg/ha azoto dirvožemyje. Panaudojus minėtą derinį, rapsų šiaudų perpjovimui po savaitės reikėjo 24 proc. mažiau jėgos, o po 3 savaičių – 28 proc., lyginant su neapdorotais šiaudais. Apipurkšti šiaudai greičiau mineralizuojasi ir netrukdo žemės dirbimo bei sėjos darbams.

Šiaudų, kaip kitų darbų trukdžio problemą, tarsi išsprendėme, bet augalinės liekanos – maisto medžiagų šaltinis, kurį reikia būtinai išnaudoti. Šiandien jau daugelis kalba apie augalinių liekanų panaudojimą, kaip būtinybę, norint sureguliuoti humuso balansą dirvožemyje. Biologinius preparatus reikia naudoti ir dėl to, kad intensyvios žemdirbystės sąlygomis veikia daug veiksnių, ribojančių realų dirvožemio derlingumą. Prie dirvožemio savybes neigiamai veikiančių veiksnių (erozijos, drėgmės deficito ar pertekliaus, nesubalansuoto tręšimo, dirvožemio struktūros suardymo, dirvožemio suspaudimo) prisideda ir nekompensuojama dirvožemio humuso mineralizacija. Niekas labai neskaičiuoja, kiek per pastaruosius metus ūkininkai neteko humuso laukuose. Kai kurių šalių mokslininkai paskaičiavę rimtai sunerimo, nes neigiamas humuso balansas per metus sudaro 0,7 t/ha per metus. Ypač dehumifikacijos procesai suaktyvėjo pastaraisiais metais, pažeidus nusistovėjusį organinių medžiagų balansą. Pakitus organinių medžiagų irimo struktūrai, atsiranda dideli organinės anglies nuostoliai dėl CO2 išsiskyrimo. Sureguliuoti dirvožemyje vykstančius procesus nėra lengva, nes net nedidelėje teritorijoje, skirtinguose dirvožemiuose mikroorganizmų sudėtis labai skiriasi. Bioenergy specialistai atlieka daug tyrimų, kad sumažintų netinkamų preparatų panaudojimo riziką. Antai einant iš šiaurės į pietus bakterijų ir aktinomicetų kiekis didėja, o grybų kiekis – mažėja. Konkrečiame dirvožemyje nusistovi tam tikra mikroorganizmų cianozė, turinti tam tikrą struktūrą. Manoma, kad intensyviai dirbant dirvožemį ir naudojant chemines augalų apsaugos priemones, smarkiai pakito mikroorganizmų rūšinė sudėtis. Kai kurios padermės jau ant išnykimo ribos, jų vietą užima dažniausiai patogenai, gal dėl to jau ir negalime susitvarkyti su kai kuriomis augalų ligomis tik su fungicidais.

Tirdami dirvožemį skirtingose vietose nustatėme, kad būtent Ruinex labiausiai aktyvuoja geruosius mikroorganizmus ir padeda atpalaiduoti mikroorganizmams ir augalams reikalingas maisto medžiagas iš augalinių liekanų. Azofix šiuo atveju atlieka elemento, teikiančio energiją, funkciją. Manome, kad žingsnis po žingsnio išspręsime dirvožemio blogėjimo problemas, pasieksime, kad humuso balansas dirvožemyje būtų teigiamas.   

  

          
Atgal

UAB BIOENERGY LT                                                              
Staniūnų g. 83, Panevėžys 36151
Bankas: AB bankas "Swedbank"
Į.k.:302956352
PVM: 100007429419
a/s LT027300010134086612
Banko kodas: 73000

Noriu gauti naujienas !