Neženkime žingsnio atgal ruošdami laukus naujam derliui

2017.08.22

Visuose Lietuvos regionuose verda darbai, nuimamas derlius, ruošiami laukai kitų metų derliui. Bet ar visuomet priimami teisingi sprendimai? Labiausiai neramina žemės dirbimas, nes nuo šios operacijos priklauso ne tik augalų, bet ir dirvožemio būklė. Augalų būklę galima šiek tiek pataisyti, o dirvožemis kartais sugadinamas ilgam. Nors Lietuvos ūkininkai skaito save patyrusiais artojais, tačiau arimo specialistai kiek kitokios nuomonės. Mes manome, kad plūgas, kaip padargas problemų nekelia, tačiau darbų atlikimas – problema. Jei jau ūkiuose taikomas arimas, reikėtų skirti laiko artojų mokymams, kaip tinkamai reguliuoti plūgą, kaip ir kada arti.

Dabartinio plūgo konstrukcija nuo jo pirmtako keitėsi daug kartų ir šiuo metu gamintojai randa ką patobulinti, tačiau esmė lieka ta pati. Paprastai kalbant, netinkamas darbas plūgu pažeidžia natūralius dirvožemyje vykstančius procesus. Ariant žūsta sliekai, vabalai, ramiai irstančios augalų šaknys išverčiamos į paviršių ir džiūsta, kol pavirsta dulkėmis. Daugelis pasakys, kad taip daugiau deguonies patenka į gilesnius sluoksnius, tačiau deguonis spartina derlingo sluoksnio mineralizaciją ir duoda augalams labai daug mineralinių medžiagų. Netinkamai ariant, dirvožemis pradeda degraduoti, derlingas sluoksnis nespėja atsistatyti ir dėl sparčios mineralizacijos pradeda nykti. Padidėja dirvožemio tankis, kietis, augalų produktyvumas neadekvatus naudojamoms priemonėms ir, kas blogiausia, prasideda dirvožemio erozija. Išartos ir sudžiūvusios augalų šaknys nelaiko dirvožemio dalelių ir jas lengvai nupučia vėjas arba išplauna vanduo. Dar praėjusiame amžiuje agronomas mokslininkas I. E. Ovsinskis vienoje iš savo knygų 1899 m. rašė: „Krupas savo sviediniais nepridarė tiek žalos žmonijai, kiek viena plūgų gamykla“. Remdamasis savo tyrimais ir stebėjimais, Ovsinskis parašė kultinę knygą „Nauja žemdirbystės sistema“, kuri davė pradžią neariminei technologijai visame pasaulyje. I.E.Ovsinskis sukūrė sistemą, pagal kurią dirvožemyje organikos daugėja ir taip sulaukiama maksimalios naudos įdedant nedaug pastangų. Panašią agronomiją taikė ir E.Folkneris, T.S.Malcevas, F.T.Morgunas. Žymus japonų fermeris M.Fukuoka apskritai atsisakė technikos bei chemijos ir sukūrė gamtinę agronomiją: užtenka augalus tik pasodinti ir nuimti jų derlių.

Bendradarbiaujame su Latvijos ūkininkais, vienas iš jų plūgo nenaudoja daugiau kaip 17 metų. „Iš pradžių į tokius, kaip aš, žiūrėjo kaip į kvailius, nes plūgas kiekvienoje valstiečio ląstelėje. Savo laiku prancūzai net nesisveikino, jei neturėjai plūgo. Tačiau plūgas dabar tik įrankis, padedantis valstiečiui ištaisyti klaidas. Ir dabar ne vienas pasako – užarsiu ir nebus matyti šiaudų. Gal geriau pagalvoti ir nedaryti klaidų, kurias reikėtų slėpti arba taisyti? Reikia stebėti augalus, žiūrėti, kaip keičiasi dirvožemis, galbūt pasitarti su konsultantu ir nustatyti, kas vyksta ne taip ir ką reikėtų pakeisti“, - pabrėžia minėtas ūkininkas.

Kai tik ūkininkai pradėjo diegti biologinius preparatus, supratome, kad ateitis – supaprastinta žemės dirbimo technologija. Dar vienas ūkininkas iš Latvijos sako, kad biologiniai preparatai Ruinex, Azofix, Penergetic K padėjo apsispręsti, įdiegiant šiuolaikiškas ir ekonomiškai efektyvias žemės dirbimo technologijas. Tuo labiau, kad Skandinavijos šalyse ši technologija daugelį ūkių išvedė į naują lygį. Ūkininkas paminėjo, kad jie savo 5 000 ha ūkyje stengiasi naudoti mažiau trąšų ir pesticidų, nes jie taip pat žudo dirvožemį. Didinant trąšų efektyvumą ženklų įnašą padarė Azofix ir Fosfix, o dabar prisidėjo Ruinex. Iš greitai besiskaidančių augalinių liekanų maisto medžiagos pereina į dirvožemį.

Mums labai rūpi, kad žemdirbiai nepadarytų grubių klaidų dirbdami žemę, nes vėliau tenka daugiau išleisti lėšų klaidų taisymui. Geriau iš karto priimti tinkamą sprendimą.

Didžiausio biologinių preparatų gamintojo Šiaurės regione Bioenergy konsultantai visuomet padės pasirinkti tinkamiausią sprendimą, tik stiprūs ūkininkai, nepaisydami visų kliūčių, atkakliai siekia tikslo, o silpnesni - paprasčiausiai ko nors „nori“ arba apie kažką svajoja.   

 

          Atgal

UAB BIOENERGY LT                                                              
Staniūnų g. 83, Panevėžys 36151
Bankas: AB bankas "Swedbank"
Į.k.:302956352
PVM: 100007429419
a/s LT027300010134086612
Banko kodas: 73000

Noriu gauti naujienas !