Jau domina augalinių liekanų mineralizacija

2017.07.14

Pažanga - derliaus nuėmimas dar neprasidėjo, o jau domina augalinių liekanų mineralizacija. Ūkininkų siekiamybė  – stiprūs ir gyvybingi augalai. Planuojant žiemkenčių tręšimą rudenį, ūkininkai turi žinoti ką įtakos šiuo tręšimu. Ar siekiama paskatinti augalinių liekanų skaidymąsi, ar norima įtakoti augalų augimą, ar galvojama apie azoto kiekio padidinimą augaluose bei dirvožemyje, kuris užtikrintų geresnį augalų startą pavasarį. Kiekvienu atveju ūkininkas turi galvoti apie skirtingą tręšimo būdą, tręšimo normą, trąšų išbėrimo laiką ir labiausiai pagalvoti apie azoto trąšų formas.

Pagrindinė problema ta, kad pradėję augti augalai pradeda „kovoti“ su mikroorganizmais dėl azoto,  dirvožemyje. Norėdami užtikrinti augalinių liekanų skaidymąsi, ūkininkai azoto trąšas išberia ant susmulkintų šiaudų, kurie vėliau įterpiami į dirvą. Tačiau ar ūkininkai pagalvoja, kokią azoto trąšų formą pasirinkti? Azotas privalo būti amonio (NH4) formos, nes nitratinio (NO3),  mikroorganizmai praktiškai nenaudoja. Geriausia būtų naudoti amonio sulfatą arba gyvulininkystės ūkiuose - srutas. O kaip buvo iš tikrųjų? Daugeliu atvejų girdėjome siūlymus didinti salietros normą, tai reiškia, kad išleisti pinigai pateks į gruntinius vandenis. Svarstant ką daryti manome, kad berti ar purkšti azoto trąšas ant šiaudų neracionalu ir nešiuolaikiška. Dėl to Bioenergy LT konsultantai rekomenduoja šiaudus apipurkšti Ruinex ir Azofix deriniu. Azotobakterės sintetina azotą ir aprūpina azotu organines liekanas skaidančius mikroorganizmus. Taip pat tyrimų rezultatai parodė, kad šių preparatų derinys inicijuoja azoto kaupimąsi dirvožemyje, tai reiškia, kad augalai jo turės netgi pavasariniam startui.

Kai kurie ūkininkai pamatę skurstančius žiemkenčius rudenį pasiduoda įkalbėjimui azoto trąšas išberti po sėjos. Savaime suprantama, kad bus susidurta su šiaudų skaidymosi problema. Ypač ten, kur ariant šiaudai giliau įterpiami į dirvožemį. Netgi išbertas amonio sulfatas, jungdamasis su dirvožemio absorbciniu kompleksu sluoksnį, kuriame yra šiaudai, pasieks pavirtęs nitratu. Tai reiškia, kad tai bus azoto forma neturinti įtakos šiaudų skaidymuisi. Kai kas rekomenduoja karbamidą,  bet pagrindinė jo panaudojimo sąlyga - išbėrus reikalingi krituliai, galima tirpinti, bet tai užims laiko. Beriantys karbamidą ūkininkai sako, kad  jie siekia pagerinti dirvožemį prisotinant jį azotu. Tačiau laikotarpis nuo trąšų išbėrimo iki dirvožemio prisotinimo azotu - vidutiniškai du mėnesiai (NH4 virsta NO3). Tai savaime suprantama neveiks šiaudų destrukcijos ir azotas bus naudojamas tik augalų augimui.

Mes rekomenduojame tokią schemą: jei vegetacijos eigoje augalai apipurkšti preparatu Azofix, nuėmus derlių, augalines liekanas rekomenduojame apipurkšti Ruinex ir Penergetic K deriniu. Jei vegetacijos eigoje Azofix nenaudotas, rekomenduojame Azofix, Penergetic K ir Ruinex derinį. Būna atvejų kai kviečiai atsėliuojami ar sėjami po netinkamo priešsėlio, ar labai paplitusios pašaknio ligos, tuomet prie Ruinex rekomenduojame pridėti Bactoforce. Kiekvienas atvejis yra individualus ir problemą reikia spręsti individualiai, įvertinus vietos sąlygas. Taip pat primename, kad padarius grubių agrotechninių klaidų biologiniai preparatai nebus tokie efektyvūs. Pvz., nuėmus derlių išpurškiami biologiniai preparatai ir ariama 20 – 25 cm gyliu, suprantama, kad laukiamo efekto nebus, bet tai geriau nei užarti visai neparuoštus šiaudus.

Ruinex – pirmas žingsnis siekiant pagerinti dirvožemio savybes ir didinant ūkių rentabilumą.  

          
Atgal

UAB BIOENERGY LT                                                              
Staniūnų g. 83, Panevėžys 36151
Bankas: AB bankas "Swedbank"
Į.k.:302956352
PVM: 100007429419
a/s LT027300010134086612
Banko kodas: 73000

Noriu gauti naujienas !